Geometriai tanulmányok

Geometriai tanulmányok

Egyáltalán nem csalódás a British Museum Stonehenge-kiállítása, hogyan is lehetne az, tekintve a helyet és a témát, de azt a nagy megrendülést nem érzi az ember. Nyilván ennek is oka van, tekintve a helyet, aki a nagy megrendülést akarja érezni, ne ide jöjjön, hanem egyenest a helyszínre, nincs…

Szép idő várható

Szép idő várható

Nem muszáj szeretni az ehavi Kenneth Branagh-filmeket, nem is könnyű, legalábbis nekem nem, de mindkettő meglepő zenei élményt hozott. A Halál a Níluson Sister Rosetta Tharpe művészetét, a Belfast pedig azt a különös pillanatot, hogy az ír család moziba megy, a Csodakocsi című filmet nézik meg,…

Vadállatok

Vadállatok

Mindig irigyeltem azokat az országokat, amelyekben a közlekedési táblák különlegesek. Nyilván nekik nem különlegesek, nem azért közlekedési táblák, hogy hüledezzenek rajtuk az emberek, de azért az idegen hüledezik rajtuk. És aztán hazahozza matrica-formában, felragasztja a kocsijára, én itt is…

Janus és a kosárlabda

Janus és a kosárlabda

Megint virágzik a mandulafácska, merészen a télben, tavaly ezen már hüledeztem, de akkor március volt, most meg még mindig csak február. Megint eszembe jut Janus Pannonius, és hogy ez is milyen igazságtalanság volt tőle. Úgy értem, ha a fordítások jól mutatják be életművét, akkor neki leginkább két…

Az igazság pillanata

Az igazság pillanata

Édesapám egyszer együtt repült Papp Lacival, és utána nem győzött csodálkozni, hogy ez az ember, akinek az ellenfelei véres szemöldökkel és lila monoklival fejezik be a háromszor három percet, retteg a repüléstől, sápadt arccal szorítja a karfát, számolja perceket, mennyi van még hátra. Onnét jutott…

Technikai malőr

Technikai malőr

Ma ötvenéves Rolando Villazón, aki éppenséggel tanmese is lehetne: tessék vigyázni az ember adottságaira, különben a fél életét azzal kell töltenie, hogy a tücsök és a hangya történetét mesélik neki. Szóval Villazón kiénekelte magát, viszonylag hamar. Szépen és gyorsan indult a karrierje,…

Új rablói vannak a nyárnak

Új rablói vannak a nyárnak

Gondolom, ha elég hosszan él az ember, akkor eljön mindenki számára a pillanat, amikor rájön, hogy az élet már nem róla szól. Vagy nem körülötte zajlik, nem otthonos a világ. Eleinte nem értettem, hogy a kereskedelmi tévék számára miért épp a 49-cel bezáródó korcsoport a legfontosabb, miért…

Rosetta nővér

Rosetta nővér

A Halál a Níluson filmváltozatban az egyik szereplő, Salome Otterbourne az új változatban afrikai lett, és elektromos gitárral a nyakában énekli a bluest. Merész, mondja magában az ember, nem a bőrszínnek, hanem a gitárnak adózva, hát azért ilyen biztos nem volt 1937-ben, amikor a történet…

Kézfogások

Kézfogások

Van egy legenda vagy talán ez túlzás, valamiféle meglátás a klasszikus zene vidékén a hosszú életű karmesterekről és a rövid életű tenoristákról. A magam részéről ugyan minden életet rövidnek érzek, amelyik nem tartott százötven évig (leszámítva Hitlert meg Sztálint), de azért a meglátásban…

süti beállítások módosítása