Nyolcvannyolc évesen meghalt Walter Mischel pszichológus, akinek sok szakmai érdeme van, de a nagyközönség úgy emlékszik rá, ha emlékszik rá, hogy ő találta ki a Marshmallow testet, vagyis a pillecukor tesztet. A teszt egyszerűen gyönyörűséges, négy és hat év közötti gyerekeket betesznek egy szobába, előttük egy tányéron egy kis pillecukor (nem csak pillecukorral lehet megcsinálni, de ha egyszer ez adta a kísérlet nevét, maradjon ez), és azt mondják nekik, hogy ha nem eszi meg addig, amíg visszatér a kísérletet végző személy, akkor kapnak még egyet. Néha kaptak segítséget, ellenállási technikákat, ne nézz oda, ne gondolj rá, néha nem, ezek már a finomításhoz tartoznak. A lényeg az, hogy (nem tudok jobb szót) meg kell zabálni őket.
A kísérlet célja persze nem az volt, hogy szadizni lehet a kisdedeket, hanem aztán megnézték, hogy a gyerekek az életben évekkel vagy évtizedekkel később hogyan teljesítenek, és arra a többé-kevésbé előre várható eredményre jutottak, hogy akikben volt türelem, önfegyelem, józan belátás, akik ellent tudtak állni a kísértésnek, azok az életben is jobban teljesítettek, jobb munkahelyekre jutottak be, többet kerestek, nem híztak el, és így tovább. A probléma csak az, hogy Mischel doktor nem elég nagy csoporton végezte el a kísérletét, így a következtetés is kissé elkapkodottnak tűnik, azóta készültek olyan tesztek is, amelyek egyáltalán nem igazolták az elméletet. Ami viszont magát Walter Mischelt illeti, nála tökéletesen bevált a Marshmallow test, tizennyolc éves korában ellenállt, és nem lépett be a nagybátyja esernyő-bizniszébe, így aztán olyan munkát végzett, amely élete végéig izgatta, örömmel és sikerrel dolgozott évtizedeken át, és remélhetőleg nem is keresett vele rosszul.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2018.09.17. 13:45:24
Az a gyerek, aki biztos anyagi hátterű családból érkezik a kísérletbe, nem ismeri a nélkülözést, rendszeresen kap édességet, a szülei is kiegyensúlyozott életet élnek, tudnak is figyelni a gyerekre, meg nem írják felül a gyereknek tett ígéreteket a mindennapi anyagiak ("Hétvégén elmegyünk a vidámparkba"<-> "behalt a hűtőszekrény, nincs pénz vidámparkra, gyerekek... :( , ott a gyerek könnyebben késlelteti a vágyait.
Ott viszont, ahol "az a tied, amit megeszel", az a biztos, amit már megszerzett a gyerek, ott a gyerek nem fog a bizonytalan jövőben bízni - lecsap a süteményre és kész.
És akkor melyik család mivel tudja útjára bocsátani a gyereket? Milyen kilátásaik vannak?
Szóval egy nagymintás, tisztességesen utánkövetett kísérlet érdekes lenne, de gyanítom, hogy annyi a változó, hogy erre a faktorra nehéz lenne szűkíteni az eredményt.
stolzingimalter 2018.09.17. 16:43:36