Pink Floydot hallgattam az éjjel, angyalom, ragyogóm, csillagom. Pótlás jelleggel, ez olyasmi, amiből pont kimaradtam. Mikor nyolcadikos voltam, ez a zene még túl nehéz volt, mire elsős lettem, már túl könnyű, mégis amolyan gitárzene, egy zenekarral, amelynek leginkább egy normális énekesre lett volna szüksége.
Ez az akkori álláspontom. A mostani az, hogy nem egy szörnyű csapás az egész, vagy az egészet nem tudom, csak a Meddle és az Atom Heart Mother alapján mondom, ámbár bevallom, az utóbbinak még a címét sem értem. Hogyhogy atom a szíve? Olyan kicsi? Vagy mi? De egyébként is nagyon érdekes a történet, úgy értem, azt hívják progresszív rocknak, amikor a rock a klasszikus zenéhez közelít, szviteket zenélnek el, és hagyományos hangszereket alkalmaznak, rézfúvós kart meg csellót. És mindez akkor fut be igazán, amikor végképp szakít minden progresszivitással, úgy értem, a Wish You Were Here minden szépsége ellenére mégis csak egy teljesen hagyományos popdal, amit alig-alig leplez a feldolgozás, hogy eleinte mintha a rádióból szólna a kíséret. Aztán a zenéjük kifut a The Wallra, ami mégis egy musical, vagy azzá lehetett varázsolni. Most úgy tűnik, hogy ez a Pink Floyd, hosszabb úton jutottak el ugyanoda, ahová mások is igyekeztek.
Nem állítom, hogy ez a megfejtés, de most itt tartok.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SHRV 2024.01.27. 13:24:12
polyvitaplex 2024.01.27. 13:36:53
jajnemár 2024.01.27. 18:54:32
fülesboci 2024.01.27. 20:53:45
Ceratium 2024.01.28. 08:58:06
Amúgy ez a lemez is magán viseli a korai PF albumok jellegzetességét, vagyis egy/néhány többtételes, csodás kompozíció mellett sok-sok értékelhetetlen gitárprüntyögés, bohóckodás (a Dark Side volt az első, átgondolt koncepció alapján készült, nagyjából egységes darab).
A "progresszív" kifejezés viszont ezek szerint nemcsak engem zavar. Éppenhogy regresszív, miután következetesen alkalmazza a bartóki tengelyrendszert meg hagyományos hangszereket, hangzásokat, kórusokat használ. Pont az a jó benne. Lásd ELP, King Crimson, Focus, stb.
A cím mögött viszont felesleges mélyebb értelmezéseket keresni, merthogy olyan nincs, akit pontosabban érdekel a sztori, keressen rá az egyik, PF őrülteknek kötelező alapműre: The Flaming Cow: The Making of Pink Floyd's Atom Heart Mother.
Fel is rakom, régen hallottam már.
SHRV 2024.01.28. 17:45:57