Bealkonyul nekik, meg is haltak, és el is lettek temetve. Az utolsó rész is lement az első Ringből, és ha van is bennünk szorongás, hogy nem mindig vannak úgy a folytatások, ahogy ígérni szokták, tegyünk úgy, mintha igaz volna: a mű pihen, az előadás két év múlva új körforgásba kezd.
Nem voltam biztos a méltó befejezésben, meglepően gyenge férfiakkal vágtunk neki az utolsó szakasznak, Daniel Brenna úgy, ahogy van, alkalmatlan Siegfried, se hangja, se technikája, se jelenléte, se semmije. A Hagent éneklő Rúni Brattaberg egy kicsit közelebb áll a saját szerepéhez, hangja volna, jelenléte is, meg magassága is. Az utóbbi azonban csak testi értelemben, ahová a szólam szerint föl kellene kapaszkodnia, az nincs meg. Ha van ebben valami csavar, gonosz törpeivadék, szenvedjenek csak tőle a hallgatók, nekem ez túl elmés ötlet.
Van egy másik elmés ötlet, hogy egy Wagner-opera voltaképpen olyan, mint a zöldborsófőzelék, van a csuszpájz, vagy micsoda, szóval az, ami főzelékké teszi a főzeléket, az állag, és vannak a zöldborsók, a lényeg. Mintha az lett volna az elv, hogy a borsóval minden rendben legyen, a többi majd lecsúszik vele, és valóban: a nagy jelenetek harcos és szenvedélyes megszólaltatása feledtetni tudta az alapállapotot. Siegfried halála után Iréne Theorin a zárójelenetben tudatosította, hogy voltaképpen miatta és ezért a megrázkódtatásért, ezért a tűzvészért-árvízért jöttünk, ettől emelkedik a pulzus, ezzel jövünk föl a víz alól. Úgyhogy nagy levegőt, mindenkinek, mert legalább két évig kell visszatartani.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.