Ha maradt még hangom, folytatom, ha nem, akkor megpróbálom. Ilyen vicceseket tud mondani két szám között Kovács Kati, de valahogy nem is ez a legjobb benne, hanem ahogy mondja. Mintha észre se venné, hogy ez poén, csak úgy kiböki, nevet rajta egy kicsit, aztán énekel tovább. A hanggyilkosságot az Add már, Uram, az esőt követte el, el lehet képzelni, milyen volt a mezőgazdasági helyzet 1972-ben, ha ilyen szöveg is átmehetett a sanzonbizottságon. A hang, persze, már le van gyilkolva, aki 1966-.ban nézte a kidagadó ereket, nyilván arra gondolt, hogy ez a kislány öt év múlva már köszönni sem tud a hangszálaival. Ehhez képest azért itt van, nyomja, nyomja, persze, hogy nem úgy, mint valaha, de ötven év alatt mindenkinek elfogynak a hangtartalékai. Kovács Katinak volt igaza, nem kell semmit sem félteni, nem olyan hosszú az élet.
Ha már elfogadjuk, hogy egy Kovács Kati-koncert egyebek mellett történelmi lecke is, eszembe jutnak a kollégák, hátha van valami ilyen tanulság is. Koncz Zsuzsa, aki megmutatta, hogyan kell méltósággal megöregedni, Zalatnay, aki megmutatta, hogyan kell méltóság nélkül megöregedni, Kovács Kati meg mintha egyáltalán nem akarna a lelkét illetően öregedni. Láthatóan szorong, lámpalázas,a frizurája a régi Sasoon-ihletés, folyton igazgatja a ruháján az övet, kénytelen, mert arra applikálták a fülhallgatója dobozát. Ingatja magát, olyan kis csenevészen, vagy az utolsó számban eljárja azt a régi, jó rugdosós rock and rollt, mert ha egy rock and rollert kaphatna...
Azt hiszem, teljesen le vagyok nyűgözve.
Közben a dalok nagyon változatosak, nápolyi dal, olasz sláger-utánzat, a Kettőtől ötig kívánságműsor legnépszerűbb számai, könnyes sanzonok és búcsúzós slágerek, amelyek ezreknek könnyítették meg vagy tették kifejezhetővé a szakítást. Még így, a válogatásba is jutott egy vagy kettő, amit nem is ismertem, pedig jók. Vagy rosszak, mindegy is. Az énekesnő a lényeg. Ráadásnak Louis Armstrong hangján énekli a What A Wonderful Worldöt, ez is benne van, a parodista. Ekkor már több mint két órája énekel, és nincs más tanulság, mint amit a többiek a teremben régen levontak már: klassz csaj.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
annalovacska 2018.04.12. 19:46:13
morph on deer 2018.04.12. 20:26:30
Majd a Kati kiment a színpadra, és rázendített az Anastacia “Paid my dues” nótájára, - legalább olyan jól, mint az eredeti - mire a nagyérdemű egy emberként lehidalt..!
Külön tanulmányt érdemelt volna a ‘kolléganők’ arca!
Röviden: Kati úgy énekel, mint senki más akkorról! Meg mint kevesen ms is!
Személy szerint nekem mindig is az volt a véleményem, hogy az átlagot - meg az ízlésemet - tekintve többnyire nagyon rossz nótákat sikerült kapnia, eltekintve az egyetlen neki való lemeztől, ami az LGT meg “Áncika” (Adamis) írt.
Na meg persze az egyik legjobb hazai blues felvétel, a “Várlak”
A Kati többet érdemelt volna!
Csak ő nem térdelt le a lemezgyár mindeható főnöke elé, (nem a torok hiányzott, hanem a szándék) így nem lett belőle “sztár” amikor kellett volna!
Mert neki volt gerince, akkor is, ma is’
Na nem a szűkebb pátriánkra gondolok, hanem úgy általában, legalább is európai szinten, mert simán vert (volna) egy tucat “sztárt”. Ehelyett például nyomtuk a Neoton bóvlit, például.
Ma már ez nem mérvadó kérdés, de negyven (!!!) év múlt el úgy, hogy a kontinens egyik legjobb énekesnője bóvlikat adott elő, mert “arra volt igény”!
Kis magyar valóság, azaz ‘karriertörténet’ dióhéjban. Kár!
Mindenesetre RESPEKT a hölgynek, aki nem hajolt (be) meg!
11110000 2018.04.12. 20:38:55
Ha marad az LGT által írt lemez rockosabb vonalán, még nagyobbat alkothatott volna, neki a rock állt és áll jól, nem a líra.
Ráadásul tök közvetlen, volt szerencsém beszélgetni vele többször koncert előtt, nem ismerjük egymást, de úgy beszélgetett velem, mintha ezer éves ismerősök lennénk. Bírom beszédben is a rekedtes hangját, és köszönet a Qualitons együttesnek, hogy újra bedobta a köztudatba vagy 6-7 éve. Ott voltam a koncerten az A38-on, és látszott rajta, hogy nem hiszi el, hogy ezek a fiatalok NEKI szurkolnak lent a nézőtéren.
És tényleg lámpalázas még ennyi év után is.
wilson77 2018.04.12. 21:25:22
miskolc 2018.04.13. 01:27:03
Szörényi megunta a minimális hangterjedelemmel rendelkező Koncznak írni a számokat és a szerinte legjobb magyar énekesnővel szeretett volna dolgozni. Erdős Péter keresztbe tett, így csak egy lemez készülhetett el, de nem játszhatták, mert Koncz et.-nő volt a favorizált kis kedvenc.
Terézágyú 2018.04.13. 08:02:02
Agyonhallgatták egy lemezét??? Ja, Koncznak meg konkrétan be is tiltották az egyiket, szóval hagyjuk már...
Koncznak nincs akkora hangterjedelme, de voltak elvei - Katinak... hm... Kovács Kati szerintem nem "erős alkat"... ezt ő hagyta, hogy ilyen dalokat adjanak neki, ő maga is szerette az ilyen gagyi dalokat stb.
Azt írjátok, hogy tele vannak a koncertjei - mi akadályozza meg Erdős halála óta/a rendszerváltás óta), hogy összeállítson egy koncertprogramot CSAK a rockos, értékes számaiból...? Semmi. Továbbra is előadja a gagyi dalokat, mert tudja, hogy a közönségnek ez tetszik - és hát neki is tetszenek ezek a dalok... Az ő döntése...
Roltii 2018.04.13. 08:05:06
Terézágyú 2018.04.13. 08:05:15
Ha marad az LGT által írt lemez rockosabb vonalán, még nagyobbat alkothatott volna, neki a rock állt és áll jól, nem a líra."
Hát éppen ez az, hogy nem maradt ott, illetve nem tért vissza oda - akkor "nincs magához való esze"? :)
2018.04.13. 11:30:02
Míg Kovács Kati egy nagy torok, talán csak Cserháti Zsuzsa volt jobb nála..( Ismereteim szerint egyikük torka sem funkcionált megfelelően Erdős bácsi szempontjából, és ennek lettek következményei, Koncz pedig ugye mégiscsak Boldizsár elvtárs menye volt..)
Terézágyú 2018.04.13. 12:51:21
"Látom kitört a népi-urbánus vita a Koncz-Kovács összehasonlítás kapcsán, holott teljesen értelmetlen ez az összehasonlítás. ... Ismereteim szerint egyikük torka sem funkcionált megfelelően Erdős bácsi szempontjából, és ennek lettek következményei, Koncz pedig ugye mégiscsak Boldizsár elvtárs menye volt."
Ez az utolsó mondat is az összehasonlítás értelmetlenségét mutatja? :)
ételizésítő 2018.04.13. 14:20:01
Ja, Koncz annyira el volt nyomva, hogy a kiadhatott vagy 20 lemezt. Annak ellenére, hogy olyan hamis, hogy az embernek feláll tőle a hátán a szőr.
Szegény...
Ő az igazi nagy művész. Mert ilyen szar hanggal ennyi éven át éneklésből megélni, az hatalmas művészet.
Koncz a komcsi rendszer kegyeltje volt. És nem a hangja vagy a tehetsége miatt, mert olyanja nincs. Elvei meg a seggnyalásban merültek ki.
Tudom, persze, a Ha én zászló volnék-ba utólag belemagyaráznak egy csomó dolgot, ami akkor a szerzőknek eszébe sem jutott. Sokkal inkább volt a vietnami háború elleni tiltakozó dal, mint 56-os bármi.
Ami Kati magához való eszét illeti: férjhez ment Koncz Tiborhoz, aki a zeneszerzője is lett egyben.
És mint tudjuk, a szerelem vak. Lehet, hogy süket is.
2018.04.13. 17:49:18
Koncz szárnyalásában persze az is benne volt, hogy a rendszerváltás környékén nagy igény volt az általa nyújtott művészetre, gondolatiságra,politikai áthallásokra. Míg Kovács Kati rendszerváltás utáni próbálkozásai nem voltak igazán említésre méltók (pl. az 1492 film zenéjére írt dala). Az ő időszaka a 60-as 70-es évek volt..
2018.04.13. 17:52:43
Dr. Horváth Zita 2018.04.13. 23:02:09