Nem láttam, ahogy az Izaurát sem. Hát ott ment el a házatok előtt (mármint Izaura), mondták, de nem sejtettem, hogy ennek érdekelnie kellene engem. Aztán másnap lementem a lemezboltba, és megvettem kislemezen, ahogy Detre Annamária azt énekli, hogy ő a pesti Izaura. Így kell lemaradni a történelemről.
Ugyanígy nem láttam a szépségkirálynő választást sem 1985-ben. Ugyanígy nem sejtettem, hogy ennek érdekelnie kellene engem. Aztán másnap mindenki erről beszélt az egyetemen, hogy kinek melyik tetszett, a fotexes csaj vagy a győztes, vagy Kruppa Judit. Mire megnéztem, akkor már film készült róla, és Molnár Csilla már halott volt. A filmben meg mindazt mutatták, amit előre sejtettem, hogy vén kéjencek bámulják, és még csak nem is a szépséget magát, nem is a szexualitás tárgyát, inkább csak a fiatalságot. Majdnem a gyereket. Akit meg lehet rontani. A vén kéjencek közé a filmen tökéletesen illett a szobrász Pauer Gyula is, nézték, gusztálták, gipszelték a lányokat, nem éreztem egy pillanatra sem a művészet közelségét.
Csak azért mesélem, mert nálam tényleg nyílt kapukat dönget a Fészekben Eperjesi Ágnes kiállítása. Vagy még azt sem. Fényképek a Nemzeti Galériában egy napig látható eseményről, a szobor és rajta az a vörös szőnyegre emlékeztető lepel. Azt látom, amit gondolok, amit mindig is gondoltam, így aztán elég közönyösen nézem a képeket, de van folytatás is egy emelettel feljebb. És ott a fej, piros műanyagból. Halottnak látszó fej, lehunyt szemmel, távol mindentől. Az egyik füle látszik, nem tudom, miért pont ez a testrész az, ami annyira megható és védtelen, de nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy ő az áldozat. Piros, nem vérvörös, de mégis olyan, mintha vér borítaná, mintha őt állították volna a vérző bika alá valami elfelejtett kultusz részeként. Hogy ő az a fiatal lány, akit föl kellett áldozni. Miért is? A szabadságért? Az új világért, amiben ma is élünk? Mit tudta ő? Mit tudtuk mi?
Nem akarom túlbonyolítani, mert nagyon megrázó. Nagyon csöndben marad tőle az ember. Idén lett volna ötven éves.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
András L 2019.05.31. 10:46:52
Az egyik tragédia az, hogy Csillát - úgy tudom - akarata ellenére bevonták ebbe az egészbe, a másik pedig az, hogy ma rengeteg végtelenül buta kis- és nagylány van, akiket erre kényszeríteni sem kell, mennek/mennének önként és dalolva, mert ez nagy nulla számukra a minden!
stolzingimalter 2019.05.31. 13:35:33
látjátok feleim szümtükkel 2019.06.02. 14:12:24
Azt nem árt a témához hozzátenni, 1985-ben már nem volt ritka, hogy 13 éves lányok rendszeres szexuális életet éltek. Nyilván a Csilla sem volt annyira naív, hogy ne tudta volna, mit tesznek vele. Nem volt neki kötelező részt venni.
Nem tudom ezt az egyébként nagyon szép fiatal lányt a nevelés hibája, vagy a saját naivitása siklatta félre. Esetleg egészen más ok. Azonban sajnálatosan rövid életének a kudarcát nem illdomos a vén "kéjencekre" kenni, és nem illő gyermekek megrontásáról szónokolni, "a zavaros, korrupt, álszent, esendő, feladatához felnőni nem tudó valóság"-ot pedig különösen nem lehet a terhükre róni. A valóságnak voltak ők is a részei úgy, mint a szépségkirálynő válsztás rendezői, részvevői, hozzátartozóikkal együtt. Meg a magyar közönség, amelyik nyálcsurgatva leste a tv-t.
Melesleg van ennek az ügynek más nézete is, ha már a halott szobrászba rúgdos a blogger: www.molnarcsilla.hu/muveszet/pauer/pauer.html
Blogger talán a kiállításon elfeledve saját megkorsodását, még is meglátta a " művészet közelségét".