Ez itt a moszkvai olimpia 800 méteres befutója, a győztes Steve Ovett, mellette a második helyezett Sebastian Coe, már itt is rettenetesen el van keseredve, a dobogón állva meg egészen fancsali arcot vágott, mint aki szíve szerint a szemétbe dobná az ezüstöt. Nyerni jött, ő volt a világcsúcstartó, Ovett inkább 1500-on volt esélyes, mert akkor már három éve nem verte meg őt senki. Aztán néhány nap múlva jött a hosszabbik táv, Coe nyert, és Ovett keseredett el úgy a cél előtt, hogy még befért közéjük egy NDK-beli versenyző.
A nagy sportpárbajok egyike volt, a hetvenes évek végén, a nyolcvanas elején. Vagy mégsem, talán tényleg az újságok találták ki az ilyesmit, Coe és Ovett összesen hatszor versenyzett egymás ellen, csak épp szórták a világcsúcsokat, repültek a pályán. Valószínűleg Coe volt a népszerűbb, egyszerűen azért, mert csinosabb volt, Ovettben mindig volt valami komorság, a haja is korán kezdett el hullani. Ahogy ma kinéznek… Hát Coe a nyerő.
Lord Coe, mert élethosszig tartó (tehát nem örökíthető) peerséget kapott. A pályája is hosszabb lett, amíg Ovett kínlódott a térdével, ő megnyert még egy olimpiát 1500-on, első, és azóta is egyetlen címvédő ezen a távon, ennek nem volt nagy hírértéke nálunk, mivel nem mehettek a magyar sportolók Los Angelesbe. Ovett ott volt, de 800-on összeesett a célban, 1500-on meg kiállt a versenyből, reménytelen volt kétnapi kórház után nyerni. Coe szeretett volna triplázni is, de nem jól futott a hazai selejtezőkön, így Szöulba nem mehetett, pedig nagyon győzködték a brit atlétikai szövetséget. Az évtized végére véget ért a nagy korszak, ilyenkor szokás mondani, hogy azóta emlékeikből élnek. De a lényeg pont az, hogy nem ebből élnek. A londoni olimpia idején elővették a történetet, szerették volna megfilmesíteni, Ovett azonban nemet mondott, túl hamar átlátta, hogy miről szólna a film, ő lett volna a munkásosztályból jött törekvő, Coe az elegáns úr, köszi, nincs erre semmi szükség. Futófilmnek megmaradt a Chariots of Fire, a legutóbbi rivalizálós sportfilmnek meg bejött a Borg/McEnroe. Nagyon úgy tűnik, hogy Ovettnek igaza volt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.