Nézem Keleti Éva képeit a Műcsarnokban, és azt érzem, amit talán a legtöbben: ó, a régi idők. A régi idők színészei. Amikor még jelentett valamit a színészlét. Amikor még a művészeket és a művészetet szerette a lakosság.
Ahogy az ember ezen túl esik, azért feltűnik, hogy ezek a színészek mégiscsak színészek. Úgy értem, nem sok derül ki róluk, nem nézünk az álarc mögé, a legtöbben szerepben vannak, néha még valami kelléket is magukra vesznek. Mintha volna valami, nem is nagyon áttetsző fátyol köztük és köztünk, legfeljebb azon lehet gondolkodni, hogy ők terítették magukra ezt a fátyolt, vagy a világ volt ilyen: a civil lét sem volt civil lét.
Nincs ezzel semmi baj, végül is, ki mondja meg, mit keresünk a másik arcán, ki merné határozottan állítani, hogy a civil színész érdekesebb, mint a színész színész, vagy hogy a fölvett szerep nem épp annyira informál a személyiségről, mint a póztalanság. Csak néha úgy látom, mintha maga Keleti Éva is szeretne, szeretett volna benézni a fátylak alá. Legalábbis erre utal az, amit mond, hogy, mondjuk Latinovits és Ruttkai már túl volt szerelmük szép napjain, de akkor kezükbe vették a régi képet a Rómeó és Júliából, és hirtelen ellágyultak. Pontosabban Ruttkai ellágyult, még remélt, Latinovits azonban már nem remélt, nem lágyult.
Nyilván ő tudja jobban, mi történt. De nekem a kép nem erről szól. Csak a két színészt látom, pontosabban azt, hogy az egyik még színész, Ruttkai megnyúlt arcot vág, fájdalmas szemet mereszt, Latinovitsot meg mintha gyilkolnák a nyugtatók, az arcvonásai szétesnek, a szeme összeszalad. Mintha ez adná a kép feszültségét, te még játszol, én már nem, te alakítod a boldogtalanságot, én meg ülök a boldogság utáni állapotban.
Akkor most ki a lágy, és ki a kemény?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Andy73 2020.01.25. 11:07:01
"Amikor még jelentett valamit a színészlét. Amikor még a művészeket és a művészetet szerette a lakosság."
Most is jelent, és most is szereti, csak azóta sokat változott a világ, sokkal összetettebb lett.
A régi színészek legendájához, kiváltságos helyzetéhez nagyban hozzájárult, hogy Latinovits idejében csak egy tévécsatorna volt (korábban meg az sem), ma pedig több mint száz, és ott az internet is. Ennek ellenére ma is sok a teltházas produkció, és most is vannak közismert és közkedvelt színészek, nagy színészek is.
Latinovits legendájához pedig sajnos az öngyilkossága is hozzájárult. Nagy kár érte, jó lett volna még sokáig látni a színpadon és a filmvásznon vagy akár a tévében is.
És egy gondolat a fényképhez: Rómeó és Júlia is öngyilkosok lettek. Lehet, hogy ez is hatott Latinovitsra, nem csak József Attila példája. Ruttkay Éva - hála Istennek - nem követte őt.
Mindezzel nem akarom Latinovits nagyságát degradálni. Nem is lehet, ő valóban színészóriás, legenda.
stolzingimalter 2020.01.25. 13:16:50
Pity(i)Pang 2020.01.31. 21:30:59