Azért jó, hogy szinte minden kriminél, de főleg minden angol nyelvű kriminél megemlítik Agatha Christie-t, már hogy megemelné a kalapját, vagy legalábbis a nyomdokaiba lép az új szerző, mert mindig rájön az ember, hogy egyáltalán nem így van. Úgy értem, nincs miért kalapot emelnie, meg a nyomdokai is elég nehezen járható ösvényt jelentenek.
Mindjárt befejezem Richard Osman könyvét, tényleg tehetséggel megírt, több nézőpontot kevergető, az olvasót az orránál fogva vezető regény. A mai elvárásoknak megfelelően rövid fejezetek kergetik egymást, lehet olvasni földön, égen, levegőben, kanapén, megszakítható és újrakezdhető. És tényleg igyekszik nyomdokban járni, legalább annyiban, hogy a nyomozók egy nyugdíjasház lakói, kiszolgáltatottak, gyengék, de a szellemi képességeikkel nincs baj, megannyi Miss és Mr. Marple. A csütörtöki nyomozó-klub a könyv címe, világsiker, és bár nem vagyok nagy krimi-őrült, azért remélem, lesz még folytatása. Csakhogy.
Tegnap körülbelül tizenöt oldallal a vége előtt hagytam abba az olvasást, és merültem álomba. Nyilván ebben benne van a vállamba kapott oltás is, de nem tudom elképzelni, hogy létezne olyan Agatha Christie-regény, amit ennyire a vége előtt abba tudtam volna hagyni. Mintha ez volna az ő titka. Nem a hangulatteremtés, nem a nyomozófigurák egyénisége, nem a rejtély, hanem az az egyszerűnek látszó dolog, hogy az embert érdekli: ki ölte meg az áldozatot és miért. Ez az, ami Richard Osmannak még nem megy. De belejön, szívből remélem, hogy belejön.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
syndik 2021.05.28. 09:49:11