Nem szeretnék a műveletlenségemre vagy a tájékozatlanságomra felvágni, de fogalmam sincs, mi állított meg az utcán. Párizsi utcán, emléktábla a falon, hogy itt élt a Sorbonne tanára, az Emberi Jogok Ligájának elnöke. Elvitték a nácik, nem a németek, hanem a francia milicisták, és nyolcvanéves korában kivégezték. Ez ma majdnem annyira felfoghatatlan, mint amikor gyermeket ölnek, micsoda kép van a világról annak az agyában, aki ilyesmire képes.
De nem magyar? A Basch Magyarországon is létező név, és a tábla szerint Victor Basch feleségét Ilonának hívták.
Magyar. Langsfeld Viktornak hívták, az édesanyja Párizsba szökött Basch Raphael újságíróval és két gyerekkel, amikor Viktorka még csak kétéves volt. De meg kellett maradjon a magyar kötődés, mert Budapesten nősült, itt vette el Fürth Ilonát, aztán visszament Franciaországba, tanított, írt, esztétikát és filozófiát, ami engem illet, elolvasnám, mit mondott Tizianóról, Schillerről, Schumannról. Szerintem nincs magyarra fordított műve, de nem néztem utána. Soha nem hallottam, hogy nálunk emlegették volna, Franciaországban viszont nemcsak ez a párizsi tábla van, de utcát (teret) is neveztek el róla és a feleségéről Neyronban. Ott ölték meg őket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
András L 2021.06.14. 07:45:02
syndik 2021.06.15. 18:09:18
András L 2021.06.15. 18:09:56