A képen látható ember nem Andy Warhol, hanem egy színész, Allen Midgette, aki Andy Warholnak álcázta magát. Ma már egyszerű feladat, talán nem is kell hozzá színésznek lenni, csak fekete farmerre és bőrdzsekire van szükség, szemüvegre meg ezüst hajra. Akkor talán még egyszerűbb feladat volt, amikor Midgette először csinálta, mert Andy Warhol nem volt annyira közismert. Vagyis épp ez a kérdés, ha valaki közismert, akkor vajon elég-e néhány jellemző testi jegyét fölvenni ahhoz, hogy azonosítsanak is vele? Ha fejemre tennék két nagy fekete fület, elhinnék, hogy én vagyok Miki egér?
Midgette fénykora (ha ez volt a fénykora) 1967-ben volt, amikor Andy Warholt fölkérték egy közönségtalálkozóra. Nem volt kedve elmenni, és akkor kitalálta, hogy küld maga helyett valakit, aki szívesebben és jobban beszél, tudja kezelni a közönséget. Midgette befestette a haját, kifestette az arcát, aztán várta a kérdéseket. „Kedves Mr Warhol, miért van ennyire kifestve?” A bőröm nem bírja a napfényt. Megy ez.
Warholnak annyira megtetszett az eredmény (bár ő maga nem vett részt ezeken a találkozókon), hogy még három helyre is elküldte Midgette-et maga helyett. Midgette pedig, mondhatni, felnőtt a feladathoz, néha egészen warholi válaszokat tudott adni. Előtte volt neki filmszínészi alapozása, Pasolini és Bertolucci filmjeiben is játszott, de ez volt élete főműve. Ezen agyaltak a legtöbbet, hogy mire is volt jó, mi az üzenet, tényleg nem látunk, ha egy hírességről van szó, vagy hogy be lehet helyettesíteni az embereket, még csak föl se tűnik senkinek, hogy ez nem is ő. Maga Warhol azt mondta, hogy arra gondolt, Midgette ehhez jobban ért és érdekesebb dolgokat mond, mint ő. Akkor miért ne?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.