Haldoklom a gyönyörűségtől.
Valószínűleg ez a helyes hozzáállás és végeredmény, bár a koncertnek van egy nagyon egyszerű megfejtése is. Rolando Villazón mindenféle hangi bajok után itt kötött ki, talált magának olyan műfajt, amelyben jó tud lenni a maradék hanggal is. Ebben sincs egyébként semmi kivetnivaló, ha valaki annyira szeret énekelni, hogy nem hagyja abba, ha nem muszáj, ha nincs magas C, hát nem énekli, és nem kell átkiabálnia a zenekart sem. Ha nem Verdi, akkor Monteverdi.
Csakhogy Villazónnak már 2006-ban, sikerei csúcsán is megjelent egy Monteverdi-lemeze. Nekem nagy gyönyörűség volt az is, de a régi zene szigorú hívei agybajt kaptak tőle, ez nem az a stílus, nem az a hangképzés, nem az az intenzitás. Nyilván nem az, bár hogy pontosan hogyan is énekeltek 1600-ban, azt érvként fölhozni valami ellen elég nagy bátorságra vall.
Meg hát mindegy is, mi sem élünk 1600-ban. Így 2022-ben meg azt látja az ember, hogy Rolando Villazón bizony beáll a kórusba is, kísérni a Nimfa panaszát, és aztán szépen elhatalmasodik az előadáson, egyre fontosabbá és fontosabbá válik, közben mégis csak egy a többi között. Akármilyen intenzív is az éneklése és a jelenléte, mégsem róla szól az este.
Zenei értelemben Christina Pluharról szól, az ő Monteverdi- vagy zenefelfogásáról, hogy ritmus, ritmus, ritmus, hogy mindennek lüktetnie kell, dobognia, élettel telinek lenni, nem adjuk meg magunkat annak az elképzelésnek, hogy Monteverdi a végtelen unalom és a kilométeres recitativók komponistája.
Halálra izgultam magam Tankréd és Klorinda párviadala alatt. Nem azon, hogy mi lesz a vége, azt tudtam, láttam is már a művet itt-ott, hanem magán a folyamaton. Tankréd üldözi Klorindát, aztán leszáll a lóról, mert ellenfele is gyalog van, aztán nekilátnak gyapálni egymást, de mint a megszállott mexikói bokszolók, helyben állnak, és megy az adok-kapok.
Nem is mondom tovább, rossz a vége.
Vagy jó, ezt is el kell egyszer majd dönteni. A koncert az emberi életről szól, ismeretlen szerző madrigáljával, amelynek minden sora az, hogy bisogna morire, meg kell halni. Ugyanez a darab a ráadás is, de úgy éneklik el, most már együtt az összes fellépő, de annyira együtt, hogy az együttes cornetto-játékosa énekli el a végső tanulságot, erre a pillanatra napszemüveget illesztve az orrára, és mindenki nevet, mintha ennél jobb hírt nem is közölhettek volna.
Még ki sem léptem a Müpából, és már arra gondoltam, de meghallgatnám újra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
takatsa 2022.03.20. 22:42:50
stolzingimalter 2022.03.21. 07:54:05
takatsa 2022.03.21. 12:11:18
syndik 2022.03.21. 17:51:24
syndik 2022.03.21. 18:00:28
Mintha nem lenne píszí, bár az kellene, hogy legyen...