A legegyszerűbb az volna, ha csöndben maradnék, mert nincs jó megoldása a helyzetnek. Úgy értem, ha most arról kezd el beszélni valaki, hogy ő aztán soha nem szerette Valery Gergievet, az nem időzít valami fényesen. Vagy túl fényesen időzít, Gergievet most épp senki sem szereti. Putyin barátja, épp most olvastam a próféciát, hogy kéz a kézben tűnnek majd el a történelem süllyesztőjében.
Talán hülyék vagyunk. Gergiev nincs a történelem színpadán, nem kerülhet a süllyesztőbe sem.
Ez is félreérthető lesz, de hátha mégsem. Úgy tíz éve láttam Gergievet a londoni repülőtéren. Talpig feketében, fekete pufidzsekiben, a feje tetejére egy fekete baseball sapka volt biggyesztve, és arra gondoltam, hogy tényleg vannak nagy karmesterek, akik idétlenek, de ennyire egyik sem. Szóval, a klasszikus példa szerint nemhogy használt autót nem vennék tőle, de használt biciklit sem. (Hacsak nem ad egy igazolást, hogy a bicikli valaha az övé volt, mert az fölvinné az értékét. Vagy le.) Miért várnám el egy ilyen baseball sapkás manustól, hogy politikailag éleslátó legyen? És ha már itt tartunk, miért tetszene, ha most Putyin ellen nyilatkozna, amikor eddig nem tette?
Sok mindent le lehet tagadni, Újságírónál ez kicsit nehezebb, nem mondhatom, hogy mindig is anti-Gergiev voltam, amikor egy hónapja írásban lelkendeztem a Müpában játszott Petruska miatt. Szóval most itt állok a kérdéssel, mit csináljak a Gergiev-lemezeimmel? Csomagoljam mind vissza, hogy én ezeket soha meg sem hallgattam?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Csodabogár 2022.03.08. 08:43:21
A vesztes többek közt én vagyok, a jövő héten a Scalaban szerepeltek volna és én ott leszek. Majd kiderül kik lesznek a helyettesek.
A lemezeket, meg hallgasd csak élvezettel. Nem te ölelkeztél Putinnal!:-)
András L 2022.03.08. 12:24:07
A humánum mellé kell állni mindig, ha előny, ha hátrány származik belőle!
stolzingimalter 2022.03.08. 13:28:22
András L 2022.03.08. 13:33:01
És itt persze 'csak' az emberi kvalitásaikról beszélek, nem a művésziekről!
Kérdésedre a válaszom: nyilván nem lenne jó, ha pusztán kényszerűségből tennék, de szánom őket az értékrendjük miatt ...
csorsza 2022.03.08. 13:42:15
Beethovent nem akarta senki indexre tenni, csak mert a németek megöltek pár tizmillió embert a II. vh.-ban.
Csajkovszkijt ellenben kifütyülte a művelt és kulturált londoni publikum.
Hányinger.
karnagyúr 2022.03.08. 13:49:23
Bogre 2022.03.09. 09:18:08
Arra gondoltam, milyen jó, hogy itt a mi kis falunkban nincs ilyen magas emelvény, ahonnan lehet aztán megigazulva körbe tekinteni: "jól helyretettem ezt a Gergijevet!"...
Most mindenki finnyásan szelektálni fog?
És megértettem FM hezitálását is, hogy egyáltalán írjon-e a jelenségről.
Most ülök a buszon, megyek Hévízre, és csak azért is "bekövettem" VG-t Spotin, és Rajmanyinovot hallgatok.
Cseh Tamás énekli, hogy jó, ha az ember néha ellenszegül az időknek.
Mitzi von Küche · http://lepcsankparty.blog.hu 2022.03.10. 16:44:14
Apám mesélte, hogy a hanglemezboltban, ahol állandó látogató volt, az eladó /valamikor az 50-es években/ megsúgta neki: a jövő héten kapitalista zeneszerzők lemezei érkeznek, pl. Beethoven...
csorsza 2022.03.10. 19:13:49
SHRV 2022.03.12. 12:53:34
polyvitaplex 2022.04.07. 20:49:17
Ahhoz nem kell különösebb politikai éleslátás, hogy rosszul érezzük magunkat egy diktatúrában, és ne fogadjuk el rendben lévőnek azt, hogy újságírókat és ellenzékieket lőnek le az utcán, politikai ellenfeleket mérgeznek meg, tévécsatornákat, újságokat tiltanak be, és a gyűlölködést hivatalos kommunikációvá emelik.
Én például Gergijevet nem bénán öltözködő szerencsétlennek érzem, hanem rossz arcúnak, a BL-közvetítések előtti Gazprom-reklámban láttam először, és muszáj volt rákeresnem, ki ez a Luca Brasi.
Az igazi csalódás nem is ő, hanem Nyikita Mihalkov és Oleg Tabakov, mégiscsak az Oblomov néhány napja alkotói, meg a Ragyogj, ragyogj, csillagomé, a Csalóka napfényé, de öreg korukra meghülyülnek, és odaállnak Putyin mellé. (Tabakov múlt időben.)