Azt gondolom, hogy alapjában véve egy Simenon van, vagy volt, de a helyzet ennél bonyolultabb. Ahogy talán köztudott, Georges Simenon íróként kettős életet élt, írta a Maigret-krimiket, és írta az úgynevezett roman duröket (romans durs-öket?), mondjuk úgy, hogy normális, irodalomnak szánt regényeket, amelyekben nem szerepelt a rendőrfelügyelő, bár időnként agyonvernek vagy megmérgeznek bennük valakit. Amit utoljára olvastam, abban épp mérgeznek, nem kérdés, hogy ki, nem kérdés, hogy kit, nem kérdés, hogy kiderül-e, mert mindenki mindent bevall.
Mondhatni, nem is ez az érdekes, hanem az ember viszonyulása Simenonhoz. Ha tényleg egy van, akkor miért van az, hogy ha feltűnik Maigret, akkor valahogy minden rendben van, magas színvonalú bűnügyi regényt olvas az ember, ha nincs Maigret, akkor meg semmi sincs rendben, csak azt látom, hogy nagyon szeretne író lenni Simenon, de nem megy neki. Ha feltűnik egy szereplő, akkor lemennek az igények? Ha leírja azt, hogy Maigret, akkor ő válik jobb íróvá?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
polyvitaplex 2022.05.15. 11:53:11
Lehet, hogy azért, mert úgy ülünk le Maigret-t olvasni, hogy már ismerjük a kliséket, nemcsak a műfaj alapszabályait, hanem azokon belül a csak a Maigret-re jellemzőeket is, amelyek nem azonosak a Philip Marlow-ra, Poirot-ra stb. szabottakkal.
Tudjuk, hogy Maigret kisvendéglőkbe jár, reggelente nyirkos az ágyneműje, munka után hazamegy a feleségéhez, néha összefut stricikkel és prostituáltakkal. Ha ezeket a kötelező elemeket megkapom, akkor azt érzem, hogy otthon vagyok. Nem a kocsmákban és a stricik között vagyok otthon, hanem a Maigret-világban.
A nem Maigret-s könyveknél nincs meg ez a biztonság.
stolzingimalter 2022.05.15. 18:38:02
polyvitaplex 2022.05.15. 22:38:38
Valószínűleg, ahogyan idősödünk, úgy erősödik az ismerős dolgokhoz való ragaszkodás, az általam ismert öregek már nemigen akarnak felfedezők lenni, inkább a gyermek- és ifjúkorukba kirándulgatnak, azt már ismerik, nem kell tőle félni. Védelmet nyújt az ellen, ami rájuk vár.