A következő beszélgetést csíptem el Dezső Tamás kiállításán a Capa Központban.
- Ön az alkotó?
- Igen.
- Jól értem, hogy a mű a fák közti párbeszédet ábrázolja az erdőben?
- Öööö… nem.
Végül is ez csodálatos, hogy mindent meg lehet kérdezni időnként az alkotóktól. Közben meg azt is érzem, hogy ha nem is érti jól a kérdező, nem baj. Valamit ért, ami egyébként szép megoldás. A mű maga egy sor metronóm, benne az inga egy-egy növény. Elindítják a metronómokat, kopognak, kopácsolnak, valahogy össze is igazodik a ritmusuk, aztán szétválik, bő negyedóra múlva szépen leállnak. Ha akarom, hódolat Ligeti Györgynek, aki 1962-ben száz metronómra írt szimfonikus költeményt, Ha akarom, még közvetlenebb és egyszerűbb az üzenet, a növények mintha integetnének. Ez egy régi mániám, az integetés csodája, az ember kidugja a kezét Velencében a Sóhajok hídja ablakán. Az ablak kőcsipke, garantáltan nem látni, ki az, aki integet, csak egy kezet látni, amely jobbra-balra mozog, de tíz másodpercen belül biztos, hogy visszainteget valaki, aki lentről néz, a hídról. Szeretjük egymást, főleg, ha nem tudjuk, ki a másik.
Itt, a metronómok előtt is azt érzem, le kell küzdeni az ingert, hogy visszaintegessek a növényeknek. Őket is szeretjük.
Közben azért minden százezerszer bonyolultabb is. A műhöz az asztal is hozzátartozik, elsőre csak egy asztal, a szokásosnál aprólékosabban megformált, de aztán kiderül, hogy az asztal lapja nem a lábakon áll, hanem valami drótokon vagy húrokon, a lap tehát külön is mozog egy kicsit, aminek nyilván szerepe van az energia átadásában, a metronómok összehangolásában. Aztán észreveszi az ember, hogy a növények nem is friss növények, hanem préselt levelek. Azt már én is csak a művésztől tudom, hogy 19. századból valók mind a levelek, mind a metronómok, garantáltan a mi időnk előttről. Ha egyáltalán van olyan, hogy a mi időnk. A falon a felírás meg arról szól, hogy a növények sokkal közelebbi rokonaink, mint gondolni szoktuk, viszont (talán) okosabban élnek, mert mindig csak a pillanatban léteznek, nem azzal foglalkoznak, hogy mik voltak, mik lesznek, és a nagy agyalásban épp a létezés pillanatát veszítik el.
Persze, az egy újabb kérdés, hogy a préselt, halott levelek léteznek-e, úgy értem, élőlények-e, amikor épp így, növényhez méltatlanul, egyenletes ritmusban mozognak jobbra és balra. Hogy a művészet az életről többnyire halott dolgokon át nyilatkozik, kővel, vászonnal, fával dolgozik. Lehet ez is valamilyen úton-módon csendélet? Bár épp nem csendes, hiszen kattognak a metronómok. A csendéletet viszont olaszul úgy mondják: natura morta. Halott természet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
takatsa 2022.10.09. 11:45:22
stolzingimalter 2022.10.09. 12:09:05
Mesterséges Geci 2022.10.09. 20:01:38
Másik kedvenc:
www.artsy.net/artwork/henri-cartier-bresson-behind-the-gare-saint-lazare
Erről a fotóról valami "szakértő" azt mondta, hogy megjósolta a zsidó-üldözést... ezt a háttérben lévő zsidó családnévre alapozta. :D
(Sajnos HCB-t már nem lehet megkérdezni :( )
stolzingimalter 2022.10.10. 07:30:41
Mesterséges Geci 2022.10.10. 07:48:39
De a kérdésed kicsit átfogalmaznám: ha nem HCB fotózta volna, akkor már nem lenne jó?
Tegnap olvastam, talán az indexen, hogy egy nagynevű festőnek tulajdonított festmény talán csak egy utánzó műve, ergo nem is olyan értékes. Anno amatőr fotósként ez a mentalitás vette el a kedvem attól, hogy akár fotós oldalakra is kirakjam a képeimet. Attól lenne jó/értékes egy mű, hogy ki készítette?? Nevetséges.
polyvitaplex 2022.10.10. 10:07:18
És az erdei avar, múlt és jövő, ősszel lehullik, de tavasszal zöld hajtások bújnak ki alóla, bölcsőd az s majdan sírod is.
De ez nem azt jelenti, hogy a növények ugyanolyan buták, mint az ember, hanem hogy egálban vagyunk.
stolzingimalter 2022.10.10. 12:48:35
Mesterséges Geci 2022.10.11. 05:33:39
És ez nagyon zavar.
Ha egy már nevet szerzett egyén kirak egy fehér vásznat a közepén egy fekete pöttyel, az hűdenagyművészet, milliókat ér akár dollárban is.
Ha egy noname egyed rajzol/fest/stb. valami szépet, az meg... hát jó, tképp szép, de értéke semmi.
Mesterséges Geci 2022.10.11. 05:55:49
Az előbb néztem, a tineye az egyik kedvencemet kb 60-80 oldalon találta meg. Egyikről sem tudtam. A nagy részük pénzért árulja a képeket.
stolzingimalter 2022.10.11. 08:50:54
Mesterséges Geci 2022.10.11. 09:23:03
stolzingimalter 2022.10.11. 14:29:25