1992-ben én már nemigen néztem az olimpiai közvetítéseket, de Derek Redmondról azért hallottam. Négyszázas futóként az esélyesek között emlegették, de a középdöntőben elszakadt a comb hajlító izma, egy lábon ugrándozva, szörnyű fájdalmak között szökdécselt a cél felé. A biztonságiak sorfalát ekkor áttörte egy idősebb, testesebb férfi, és odaszaladt a futó mellé, átkarolta, együtt mentek tovább a hátralévő bő száz méteren. Derek Redmond apja, Jim volt az. A többiek már rég átfutottak a célvonalon, de a fényképészeket természetesen nem érdekelte, ki nyert, ki jutott tovább, végre történik valami. Végre fölébredt az olimpiai szellem, nem a győzelem, hanem a részvétel, és valaki, aki soha nem adja föl. Az olimpia nagy pillanata lett.
Tudom én is, nem biztos, hogy akkora pillanat lett volna, ha Redmond papa nem talpig Nike-ban segíti a fiát, néha kell szerencse is ahhoz, hogy nagy legyen a pillanat. Nem is ez a lényeg most, hanem, ha valaki megnézi a filmet, egyre jönnek az olimpiai segítők és biztonsági emberek, hogy tessék lemenni a pályáról, a verseny véget ért, szeretnénk folytatni a selejtezőket. Redmond papa egyre dühösebben zavarja el a biztonságiakat, kopjanak le, átmegyünk a célvonalon. Át is mennek. Ha nem ennyire határozott, nincs ikonikus pillanat.
Ezzel vigasztalódjék minden népboldogító és egyéb hős: amíg menetel a jó cél felé, biztosan jön néhány biztonsági ember, hogy lezavarja őt a pályáról.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2022.10.20. 08:17:50
Arról persze ritkán szól a fáma, hogy az AEÁ állami dopping programja (THG - Ugye ismerős?) hatására hány sportólónak lett súlyos izomsérülése (tengernyi), hányan rokkantak (Carl Lewis) le vagy haltak meg idő előtt (FloJo)...
Persze az AEÁ sose lett kizárva az állami dopping program miatt, csak minden más ország...
S ezen a ponton a sportszerűség és az olimpiai mozgalom akkora léket kapott, hogy az emberben minden kérdés adott, hogy vajon az AEÁ csap a sport terén ennyire visszataszító?
SHRV 2022.10.20. 19:06:15
polyvitaplex 2022.10.20. 19:07:14
Amikor műsor közben elmegy egy énekes hangja, mint például Bonónak a bostoni koncerten vagy Céline Dionnak valahol Kanadában, a közönség szokott helyettük énekelni, furán is nézne ki, ha anyu vagy apu fölszaladna a színpadra, hogy a hangjukkal kisegítsék a megnémult gyereket. Persze a zene és a sport nem ugyanaz, és az atlétika magányos műfaj, ráadásul olimpia csak négyévente van, sőt vannak, akiknek csak egyszer jön össze az életben, nem lehet egy legyintéssel elintézni, hogy sebaj, legközelebb jobban kijön a lépés. De akkor is szokatlan, hogy apu odamegy, és ha törik, ha szakad, átviszi a gyereket a célvonalon. Nem tudja elengedni a kezét, szó szerint és képletesen sem.
stolzingimalter 2022.10.20. 19:17:43