Az éjszaka közepén, nem a számtani közepén, de úgy éjféltájt rám jött, hogy meg szeretném hallgatni Richard Strauss Don Quixote című szimfonikus költeményét, Bernard Haitink vezényletével. Nem is akármelyik felvételt, hanem a Concertgebouw zenekarral fölvett, valaha Philips–lemezt, mert azon a szólót Tibor de Machula játssza. Körülbelül semmit sem tudtam róla, csak amennyit mindenki sejt a nevét hallva: feltehetően magyar. Én legalábbis nem ismerek nem magyar Tibort, ami már csak azért is érdekes, mert a név egyáltalán nem olyan, mint az Árpád, a Gyula vagy a Jenő, hogy speciálisan magyar múltja volna, Szent Tiburtiust Rómában végezték ki a diocletianusi keresztényüldözések idején, valamiért mégis mintha csak mi, magyarok emlékeznénk rá.
Akárhogy is, Tibor de Machula vagyis Machula Tibor tényleg magyar, Kolozsváron született 1912-ben, csodagyerekként kezdte, az első nagy koncertjét 12 évesen adta, aztán, még mindig gyerekként Amerikában tanult. A II. világháború után tért vissza Európába, először a Berlini Filharmonikusok első csellistája volt Furtwängler alatt, van is közös lemezük, azt, persze, megtaláltam, Schumann Csellóverseny, aztán a Concertgebouw-hoz szerződött, és ott játszott egészen a nyugdíjig, 1977-ig. Nem sokkal a nyugdíjazása előtt készült a Don Quixote, de ugyan hol, hol találhatnám meg? Végignéztem az elérhető szolgáltatókat, sehol nem leltem nyomára. Mintha nem is létezne. Azt tudom, hogy rajta van a Haitink-összesen, nagy-nagy doboz, száztizenhárom lemez, pedig nem is az összes Haitink, csak a Concertgebouw-felvételek.
Az ilyen keresgélésben az a csodálatos, hogy elég hamar az értelmét veszíti, mégis mi van, ha megtalálom Machulát, nem fogok háromkor Don Quixotét hallgatni, de hát meg se találtam, így aztán kísértés se volt, hogy az éjszakai házat bevonjam a zenés kalandokba. Reggel már valószínűnek látszik, hogy a felvételt át sem tették CD-formátumba, csak most, az összkiadás alkalmával, így aztán vagy várok, amíg valahol meg nem találom eladó LP-ként, vagy az egy szem Machuláért beszerzem mind a száztizenhárom CD-t, plusz a négy DVD-t. Vagy megpróbálok nélküle élni, végül is lehúztam így is néhány évtizedet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ceratium 2023.06.10. 09:20:02
classicalpippo9.blogspot.com/2021/11/strauss-don-quixote-till-eulenspiegel.html#more
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.06.11. 16:59:30
Köszönöm, én is letöltöttem. Este átmásolom a laptopra és kibontom, meghallgatom.
stolzingimalter 2023.06.14. 07:36:54
Ceratium 2023.06.14. 09:18:20
mega.nz/file/6zQQXIQb#4Df2xqO5UxxsIVh1Ga_KMgT227WSfQrDuBjme_qeofA
A jelszó ugyanaz: pippo9.
Amúgy, rejtély számomra, hogyan csinálja, napi négy-öt kitűnő minőségű felvételt rak fel, én már máshol nem is keresek. Most éppen Haydn összes szimfóniáját töltögetem, harmincvalahány cédé, hétvégére talán lejön mind.
stolzingimalter 2023.06.14. 10:19:51
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.06.14. 11:31:11
Haydn - kik az előadók?
Régebben az avaxhome oldalról szedtem le sok klasszikus zenét (azok aztán egy véletlen formatálás miatt elvesztek, kb. masfél TB egyéb komolyzene, rengeteg könyv társaságában).
Én Trevor Pinnock és az English Concert 99 CD-s gyűjteményét néztem ki magamnak. Bár régi zenében Hogwood és Rilling jobban bejön nekem.
Ceratium 2023.06.14. 14:02:43
Ez az: classicalpippo9.blogspot.com/2017/12/haydn-complete-symphonies-russell.html
Mindez fennt van Pippónál Dorátival is, de ez sokkal jobb felvétel. Szerintem, persze. A félig-meddig magyar változatnál valahogy azt érzem, na, gyerekek, van még hátra vagy húsz szimfónia, essünk túl rajta.
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.06.15. 04:51:09
A százkettedikre belefáradnak. Épp ezért fordított sorrendben kell lemezre játszani őket, így a "nagyobb" szimfóniáknál még van lelkesedés. :)
Vagy nem szakmányban kell ledarálni őket.
Még zsenge fiatal koromban nagy örömmel ugrottam rá Mendelssohn összes szimfóniájára, már nem tudom, hány CD-n. Akkor már ismertem a Skót, Olasz és Reformáció szimfóniákat, és fogalmam sem volt arról, hogy a többiek bizony szinte gyerekkori, nem túl érdekes vonósszimfóniák. Még nagyobb csalódás volt, hogy a "nagyokat" is elég lélektelenül játszotta a nemtommilyen zenekar.