Telnek az esték, és még mindig nem tudom eldönteni, hogy milyen is az idei Ring. Minden lebeg, amikor már elhelyezni vélem az előadást, egyszerre megváltozik, amikor már kimondanám, hogy énekesekben szegény, szegényebb a korábbiaknál, akkor valaki olyat énekel, hogy leesik fejemről a ködsüveg. Amikor meg azt hiszem, hogy na, megy ez, csak nem olyan nagyon, megszólal, csak nem úgy, ahogy meg kellene szólalnia, mintha épp lelke nem volna egy jelenetnek, vagy pont azt nem érzem, amit kellene, hogy kardomat villogtatva rohanok ki a nagyvilágba, akkor megint elkezd valami épülni.
Nem tudom. Mondjuk a Siegfried harmadik felvonása nem azzal az ellenállhatatlan kozmikus pörgéssel indul, ahogy reméltem, de kell az? Úgy értem, jó, ha el van fedve, hogy ez voltaképpen egy teljesen fölösleges jelenet, két ember (isten) olyasmiről beszélget, amit mindketten tudnak, minden normális dramaturg kihúzná az előadásból, ne húzzuk az időt, menjünk már Brünnhildét ébreszteni, de nem lehet, túl jó a zene. A szöveget meg úgy mélyíti el Wagner, hogy mindenhez hozzáteszik azt, hogy ős-. Ősasszony, ősfélelemmel nézel ősrám, őslányod ősapjára.
Ezek az állandó ismételgetések, nem zeneileg, hanem cselekményileg. Azt még értem, és dicséretes szerénységre (?) vall, hogy Wagner nem abból indult ki, mindenki mindent látott már a négy operából, tehát időnként elmondják, hogy mi történt korábban. De azt már csak nem hitte még ő sem, hogy valaki úgy nézi meg a Siegfried harmadik felvonását, hogy nem látta a másodikat. Akkor miért mesélik el benne, hogy mi történt egy órával ezelőtt?
De hát ez is a Ring élménye, a rétegek egymásra rakódása, hogy a ma esti sikerben benne van a tegnapelőtti előadás, az idei ciklusban benne van a tíz évvel ezelőtti, és benne van a jövő évi is, ha lesz. Ha nem lesz, akkor meg az van benne. Ami az ideit illeti, milyen csodálatosat üvöltözött egymással Siegfried és Brünnhilde. Lehet mondani, hogy az utóbbinak könnyű, most ébredt föl, a harmadik felvonásra, de Stefan Vinke már két felvonáson túl van, pirosra gyúlt fejjel gyilkolja a hangszálait, és elfeledteti, hogy végeredményben egy vérfertőző kapcsolatból származó gyerek, aki épp elcsábítja az anyja barátnőjét. Dicső, dicső bosszantni a filisztert.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.