Van egy Galla Miklós vagy GM 49-dal az újhullám hajnaláról, Bár lennék súlylökő a címe. Akkoriban ez a fapofával furcsa dolgokat énekelek szuper viccesnek számított, de mindig vártam, hogy mondani fogják: téves benne a szóhasználat. A súlylökővel kapcsolatban azt énekli Galla Miklós, hogy „jaj, úgy szeretem a nehézatletikát” De hát a súlylökés az könnyűatlétika. Úgy értem, a súlylökő többnyire tényleg nehéz, meg egy hétkilós golyóbist eldobni huszonegy méterre szintén nagyon nehéz, de ettől még a kifejezés mást jelent.
Utánanéztem az interneten, és megoszlanak a bejövő oldalak, sokszor az atlétikai dobószámokat mondják nehézatlétikának, de valójában a nehézatlétika a birkózás, cselgáncs, ökölvívás, súlyemelés. Talán azóta az egyéb küzdősportok is ideszámítanak, azt nem tudom, ahogy azt sem, ki az, aki mindezt meghatározta vagy meghatározza. Az is elképzelhető, hogy Galla Miklós csak azt akarta mondani, hogy szereti a nehézatlétikát, és ettől szinte függetlenül akart súlylökő lenni. Agyamra ment a VB.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
hosszan exponálunk · hosszanexponalunk.blog.hu 2023.08.25. 10:47:12
stolzingimalter 2023.08.25. 11:36:56
stolzingimalter 2023.08.26. 07:40:48
gigabursch 2023.08.26. 11:06:39
Én is így tudtam, ahogy írtad.
gigabursch 2023.08.27. 15:32:33
youtu.be/C-JC9Zo_M50?si=KP_ETgX210aCBPMD
S feldolgozva!
youtu.be/OqIY1U3Q2L0?si=dDx4p3wpdS8giCwg
Andy73 2023.08.31. 11:09:38
"Nehézatlétika 1955. május
BIRKÓZÁS, CSELGÁNCS, SÚLYEMELÉS/AZ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG MELLETT MŰKÖDŐ ORSZÁGOS TÁRSADALMI NEHÉZATLÉTIKAI SPORTSZÖVETSÉGEK TÁJÉKOZTATÓJA - I. ÉVFOLYAM 5. SZÁM"
www.antikvarium.hu/konyv/matura-mihaly-toth-ilona-nehezatletika-1955-majus-610480
Ma már inkább az atlétika dobószámai. Egy ideig nyilván volt átfedés is.
A kavarodás onnan ered, hogy hagyományosan a sportolókat atlétának hívták, ill. hívják ma is pl. angolul, bár a csapatsportokban inkább játékosokról beszélnek. Ma a magyarban atlétának már inkább csak az atlétika sportág sportolóit hívjuk, ahogy a többi sportolót is a saját sportágával nevezezzük meg, pl. labdarúgó, kajakozó stb.
Legalábbis én így látom, de nem vagyok nyelvész, és nem végeztem alaposabb kutatást sem. Egyébként érdekes az írás, meg az is, hogy pont ez jött le a vb-ről, bár ehhez talán Márton Anita is hozzájárult. Volt ott minden, de én csak keveset néztem, az én sportágam (is) inkább a kajak, annak is most volt a vb-je. Ott is elég érdekes változások vannak, nem a nyelvben, hanem a lebonyolításnál. Minden a kvótákról szól, erősen limitálják az olimpiai résztvevőket és sajnos a versenyszámokat is, cserébe viszont most már két hajót is indíthat egy ország az olimpián, és legutóbb be is húztuk a királyszám, a férfi K1 1000 első és második helyét: Kopasz Bálint és Varga Ádám révén, akik jövőre is esélyesek lesznek.