Nem tudom, mindenkinek beugrik-e elsőre, hogy ki is Julia Ormond. Angol színésznő, egy időben úgy tűnt, ő lesz a második vagy másik Julia Roberts. Ott is volt, a tűz közvetlen közelében, a Sabrina remake-ben vagy a nagyszabású, bár végül sikertelen Mihalkov-filmben, A szibériai borbélyban. Aztán eltűnt.
Most itt van, pereli ő is Harvey Weinsteint, a részletekbe nem is megyek bele, annyira rondák. Nem is az jut az ember eszébe, hogy miért most, majdnem harminc évvel az események után fordul a bírósághoz, hanem hogy minek. Weinsteint 21 évre ítélték New Yorkban, és 16 évre Los Angelesben, az egyik büntetést a másik után kell letöltenie, nem lesz már szabad ember akkor sem, ha nem csapnak még hozzá három évet a börtönéveihez. Ennyire fontos az igazság?
Vagy épp az igazságtalanság volna ennyire fontos? Nem arról van már szó, hogy a bűnt kövesse bűnhődés, mert Weinstein esetében követi, hanem hogy az ember érteni akarja, mi történt vele. Miért lett csak majdnem Roberts az Ormond. Maga Julia Ormond azt mondja, hogy miután panasszal élt Weinstein ellen, lebeszélték a pereskedésről, figyelmeztették, hogy a karrierjének a perrel vége lesz, és annak ellenére, hogy végül nem adott be keresetet, egy új, tapasztalatlan ügynök gondjaira bízták. A pályája végül tényleg el is akadt.
Az egészben leginkább az a szörnyű, hogy mit kellett átélniük azoknak, akiknek nem akadt el a pályája. Joe Eszterhas könyvében idézi Sharon Stone-t, aki egyszer kitör, mennyi mindenen kellett átesnie, kétszer az üveghegyet is meg kellett másznia. Fogalmam sincs, szexuális értelemben ez mit jelent, nem is találkoztam még olyan emberrel, aki tudta volna, de úgy hangzik, mintha nem érte volna meg.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.10.06. 19:19:43
Tyranno61 2023.10.06. 20:14:21
Kicsit olyan, mintha Sárosdi beperelné a Vígszínházat, mint intézményt, h szemet hunytak ML viselkedése fölött.
Vagy beperelné a Katonát az érintett színésznő, Gothár miatt...
stolzingimalter 2023.10.07. 07:37:56
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.10.07. 08:04:53
Az nem vitás, hogy Weinstein jó helyen van a sitten, és esélyes, hogy már csak tepsiben jön ki onnan. Nem is őt vagy a hozzá hasonló szemétládákat védem.
Azonban elgondolkodtató, hogyan lehet valakit jogállamban 30+ évvel később, tárgyi bizonyítékok nélkül (ilyenek ugye itt eleve nem lehetnek) vád alá helyezni és elítélni. Ráadásul úgy, hogy nem klasszikus nemi erőszakról van szó, fizikai erőszak, begyógyszerezés stb. nem volt. Vagyis az is kétséges, hogy amit _ténylegesen_ tett, nem évült már el. Na és az elkövetéskor hatályos törvények szerint.
Egy másik blog tegnapi posztja épp azon
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.10.07. 08:10:06
A londoni metrón már az is bűncselekmény, ha jól megnézel egy csinos nőt:
index.hu/velemeny/2023/10/06/szemezes-london-metro-szabalysertes-feljelentes/
Tyranno61 2023.10.07. 10:00:47
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.10.07. 10:28:13
jajnemár 2023.10.08. 08:30:03
Kovacs Nocraft Jozsefne 2023.10.08. 09:36:13
Van sok alapja, amit írsz, én mégis kicsit finomítanék rajta. Nem sokat tudok az amerikai ítélkezési rendszerről, de legalább krimikből tudjuk, hogy az esküdtszék csak a vádlott bűnösségéről dönt, és ehhez is az összes esküdt _egyhangú_ döntése kell. Az ítéletet már a bíró hozza, a törvény szabta mozgásterén belül. Ráadásul az esküdtmeghallgatás során mind az ügyész, mind a védő 5-5 esküdtet indoklás nélkül elutasíthat.
Én az esküdtrendszerben inkább a plebejus demokrácia régről megmaradt megnyilvánulását látom. Az esküdtek "hatalma" elég korlátozott, pl. tudtommal kérdéseket sem tehetnek fel a tanúknak vagy a vádlottnak.