Nem ismertem meg rögtön Alan Gilbertet, ahogy a Müpa pódiumra jött, igaz, az ember nem őt figyelte elsősorban, hanem a hegedűs Joshua Bellt. De az a szürkés hajú, szakállas, szemüvegtelen karmester, az kicsoda? Ja, tényleg, Alan Gilbert. Volt nagyobb menő, nem is egyszerűen nagyobb, hanem óriási menő, a New York Philharmonic zeneigazgatója, ami már csak azért is csodálatos volt, mert apja-anyja a zenekarban hegedült. Aztán elteltek a New York-i évek, a zenekar egy rosszabbat választott helyette, Gilbert pedig átjött Európába, hogy az Észak-német Rádió zenekarának legyen a főnöke. Ott sem volt ismeretlen ember, évekig volt első karmester, közben a zenekar is némileg nevet változtatott, az NDR-hez hozzátették az Elbphilharmonie-t is, a világ halad, csak nem tudjuk, hogy előre-e.
És a kérdés nehezen eldönthetőnek látszott a koncerten is. Bell szokása szerint elég kiszámíthatatlan volt a Csajkovszkij-versenyben, és ez némileg érezhető volt a zenekar működésén is, mintha tényleg nem volna olyan, hogy külön a szólista, külön a kíséret, együtt adnak ki egy egységet, és a mű maga meg van kissé rángatva. Nem is kissé. De Gilbert csak mosolyog, sztárolja a szólistát, őt nem zavarja az egész, nem is kell, hogy zavarja, biztos a keze, egy pillanatra sem éreztem veszélyben a produkciót. De ez mire elég?
Mire elég, ha Mahler a második rész, az Ötödik szimfónia?
Eleinte (az első három tételben) azt éreztem, hogy mindenre, de nekünk is akarni kell. A Mahler Ötödik egy feladat, legalábbis a zenészek számára, mission, viszont possible, és a feladat teljesítve van. Nem a legnagyobb, legmélyebb, legvéglegesebb interpretáció, de a mű ez, legalábbis a hangok szintjén. Hogy mit hallunk bele, mit hallunk ki belőle, mennyire szól rólunk, vagy ha az kevés, mennyire szól a világról, ahhoz mi is kellünk.
Közben egy pillanatra meghűlt a vér a megfelelő edényekben, mert Gilbert azzal került be a nemzetközi sajtóba, hogy egyszer leállította a Mahler Kilencedik előadását, mert valakinek megszólalt a mobiltelefonja. Az utolsó tétel alatt, és a telefon tulajdonosa észre sem vette, hogy az ő zsebében marimbázik az iphone, ült csöndesen és átszellemülten, miközben mindenki kereste a gyilkost. Most nálunk is megszólalt a második tétel alatt egy mobil, de hangosabb volt a zenekar, a tulajdonos is észbekapott, mentünk rendületlenül tovább.
Tovább és egyre feljebb, az Adagietto szépséges és lassú volt, a finálé hangos és tulajdonképpen derűs, Gilbert mosolygott, és ki tudja, talán Mahler is mosolygott. Nem kell mindig belehalni, elég eljátszani.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Tyranno61 2023.11.10. 10:00:53
antipro 2023.11.10. 15:30:17
stolzingimalter 2023.11.10. 17:28:42
antipro 2023.11.11. 18:47:10