Bruno Monsaingeon filmje ment tegnap a Mezzón Glenn Gouldról, rengeteg töprengenivalót adott zenéről, az emberről, a közönségről, bármiről. A rengeteg közül most azt választottam, hogy mennyire messzire kerültünk Gould elképzeléseitől és jóslataitól. Gould a halálakor joggal képzelhette, hogy a digitális hangrögzítés megjelenésével a zene közelebb kerülhet a közönséghez, mit bármikor, hogy a világ éppen őt igazolja, aki akkor már tizennyolc év óta nem koncertezett. Akkor még táskában, ma már zsebben elfér a zeneirodalom, telefonon rajta vannak az összes művei, aki hallani akarja az elképzeléseit Bachról vagy Sibeliusról, csak kapcsol, és hallja. Mintha a film is erről akart volna szólni, mennyire eleven Glenn Gould emléke két évtizeddel a halála után. Elmentek olyanokhoz, akik soha nem látták őt, japán fiatalokhoz, vagy egy olasz asszonyhoz, aki hallotta Gouldot 1993-ben, és másnap fölhívta az anyját: szerelmes lettem egy halott emberbe. Most piros rózsacsokrot helyez el Gould sírján.
A film 2005-ben készült, eltelt azóta újabb tizennyolc év, és Gould emléke ugyanolyan eleven. Hol itt a baj?
Mert valami baj azért van, és Monsaingeon filmje is erről szól, még ha talán ő észre sem vette. Ez a régi, Nádasdy Kálmán-féle bölcsesség. Mindenki abból indul ki, hogy az emberek szeretik a zenét, holott a valóságban az emberek egyáltalán nem szeretik a zenét. Magamat nem vonva ki az „emberek” kategóriából, nem ezzel küszködünk? Nem tudjuk, mit csináljunk zenehallgatás közben, nem tudjuk, miről van szó, miért hat valami, hogyan hat, mit jelent egyáltalán az, hogy hat ránk a zene, mit élünk át, és mit kellene átélnünk. Az emberek nem a zenét szeretik, hanem a zenélőt. Talán azt képzeljük, hogy ő közelebb van ahhoz, amihez mi is el szeretnénk jutni. Talán csak vágyunk a homályos dolgok után, hogy érezzük, nem csak test vagyunk, de halhatatlan lélek is. Talán igazunk van, bár nem tudom, hová jutunk ezzel az igazunkkal.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.