Hogy valami nagy megfigyelésről adjak számot: minden év ugyanannyi évfordulót hoz, pontosabban az idő haladtával egyre többet, legfeljebb kerekből nincs ugyanannyi. 2023 decembere például Callasszal indult, és az ő századik születésnapjával, a vége felé pedig itt egy másik ünnepi százas, Josef Hassid századik születésnapja.
Na jó, de ki az a Josef Hassid?
Született Suwalkiban (nem szuvlaki!), Lengyelország északkeleti részén. A városnak van egyébként legalább még egy híres szülötte, Andrzej Wajda. Hegedült, csodagyerekként vitte az apja, ahová csak lehet, elindították az első Wieniawski-versenyen, ahol tizenkét évesen olyan ellenfelei voltak, mint a 27 éves David Ojsztrah. Furcsa módon egyikük sem nyert, a 15 éves Ginette Neveu vitte el az első díjat. Hassid apja vitte mindenfelé a tehetséges fiát, bemutatta Flesch Károlynak is, aki Londonba hívta tanulni. Mentek. Akik látták és hallották, többé-kevésbé elájultak tőle, Fritz Kreisler azt mondta, hogy egy olyan tehetség, mint Heifetz minden száz évben egy születik, egy olyan, mint Hassid, minden kétszáz évben. A történet apró szépséghibája, hogy két változatban is létezik, a másik szerint egy olyan tehetség, mint Menuhin, minden száz évben… Meg aztán Heifetz születése óta eltelt már száz év, igazából már százhúsz is, de ha született is hozzá hasonló tehetség, a szülei elmulasztották beíratni a zeneiskolába.
Hassid karrierje mindenesetre megindulni látszott. Az EMI számára fölvettek vele félórányi zenét, rövid darabokat, koncertek követték egymást. Aztán a szerelem, finoman szólva sem boldog szerelem, mert egyes vélemények szerint ebbe őrült bele. Nyilván eleve meglehetősen érzékeny volt az idegrendszere, de most egymást követték az agresszív cselekmények, Hassid megtámadta az apját, megrongálta a hangszerét. Végül skizofréniát állapítottak meg nála, 1942-ben elmegyógyintézetbe zárták. Az állapota tovább romlott az apja halála után, az orvosok lobotómiát hajtottak végre rajta, a seb elfertőződött, és Josef Hassid 1950 novemberében meghalt. Még huszonhét éves sem volt. Félórányi zene maradt utána.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ceratium 2023.12.28. 11:06:38
magnet:?xt=urn:btih:df9bd895f5ae0db2721d5b8d73a4e63595d1cd1f&dn=Ginette%20Neveu&tr=http%3a%2f%2fbt4.t-ru.org%2fann%3fmagnet
'Bónuszként' ez a lemez Neveu első fevételeit is tartalmazza, meg lehet hallgatni, ki ütötte ki Hassidot és Ojsztrahot. Hát... szép, szép, de én a magam részéről maradnék Hilary Hahn-nál.