Szépen elfogyott tegnapra karácsony mind a tizenkét napja, föltettem az utolsó karácsonyi lemezt is, DUK, decemberben újrakezdjük. In Dulci Jubilo a vinil címe, mint megannyi karácsonyi lemeznek. Furcsa módon ezen egyáltalán nem énekelnek, két, viszonylag össze nem illő társaság váltja egymást, plusz Peter Hurford, orgonista. Karácsonyi zenék, viszonylag ismertek, és viszonylag ismeretlenek, szépen, gondosan játszva. A két össze nem illő az Academy of Ancient Music, például Pavel Josef Vejvanovsky Sonata natale című művét, az ember nem is érti, hogy bukkannak ilyen darabra angol muzsikusok. A másik társaság a Philip Jones Brass Ensemble, ők népszerűbb dolgokat játszanak, például az In dulci jubilót is, csak éppen rézfúvós átiratban. A sok fényes réztől mindennek kicsit fanfár jellege lesz, de elképesztő, hogy mit tudnak, hogy mennyire kiegyensúlyozottan és összehangoltan fújnak. Philip Jones az együttes névadója egyébként trombitás volt, a legjobb angol zenekarokban játszott, aztán megalapította az együttest, és vígan vezette, míg egy szép (vagy csúnya) napon az autójával áthajtott a hangszerén. Ezt égi jelnek vette, és abbahagyta a koncertezést, de hogy jól értelmezte-e a jeleket, azt már nem lehet megkérdezni tőle, mert 2000-ben elhunyt.
Nem róla akarok beszélni, hanem Peter Hurfordról, az orgonistáról. Voltaképpen elég érthetetlen darabokat játszik, úgy értem, a szerkesztés érthetetlen, mert az ő számai nem kifejezetten karácsonyiak, Albinoni Adagio és a Bach d-moll toccata és fúga. De hát nyilván úgy gondolták a szerkesztők, hogy az orgona önmagában is ünnepi hangszer, már attól betlehemi hangulata lesz a kedves hallgatónak, hogy ez a hangszeróriás bőg, mint a szarvasbika az erdőben. Hurford játéka sem csilingelő, pásztorzenés, inkább nagyon is józan, az benne a legjobb, hogy a szólamokat milyen világosan, tisztán vezeti, mennyire stabil a tempó. Nem a lánglelkű, tébolyult fantaszta, hanem aki a megfelelő pillanatban lenyomja a megfelelő billentyűt, kézzel is, lábbal is, de hát Bach is ezt mondta magáról, mármint hogy a megfelelő billentyűk a megfelelő pillanatban – ebből áll az egész művészete. Bár neki azt is ki kellett találnia, hogy melyik a megfelelő billentyű. Hurfordban ez a józanság a kezdetektől megvolt, párhuzamosan tanult zenét és jogot, mindkettőt Cambridge-ben, aztán, persze, a zenét választotta, a Bach-összest lemezre is vette. 2008-ban sztrókot kapott, abból fölállt, de bő félévre rá Alzheimert diagnosztizáltak nála. 2019-ben halt meg, 88 éves korában.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
polyvitaplex 2024.01.07. 11:19:25
Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy Bach melyik évben írta a d-moll toccata és fúgát, vannak, akik szerint huszonévesen, de van olyan feltételezés is, hogy csak idősebb korában. Lehet, hogy december 24-én, de az is lehet, hogy júliusban.
Mindegy, karácsonykor nem lehet kikerülni Bachot, összetartoznak.