
Van az a rejtélyes (számomra rejtélyes) jelenség, hogy milyen sok opera játszódik Sevillában. Olyanok is, amelyekről az ember nem is gondolná, szóval nemcsak a Carmen meg a Figarók, hanem A végzet hatalma és a Fidelio is. De van egy másik érdekesség, hogy milyen sok játszódik szentivánkor, nemcsak a Szent Iván éji álom, de a Falstaff meg A nürnbergi mesterdalnokok is. Lehet, hogy a Salome is, bár az inkább augusztus. Míg ezen töprenkedtem, rájöttem, hogy tulajdonképpen azt sem tudom, mit jelent a Szent Iván éj. Úgy értem, az melyik éjszaka. Az, ami János napra virrad, vagy az, ami János napot zárja? Mégis másképp alszik az ember, ha tudja, hogy mik történnek közben különféle távoli erdőkben.

A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Tyranno61 2026.06.24. 09:48:35
Kokapu 2026.06.24. 12:36:51
Tyranno61 2026.06.24. 13:04:19
Aurora86 2026.06.24. 13:58:05
Ceratium.blog.hu 2026.06.24. 16:06:38
Tyranno61 2026.06.24. 16:13:33
Wikipédia ezt írja:
"Ezt a napot nyárközépnek is nevezik, országonként más-más nevet adtak neki attól függően, hogy a nyárközéphez vagy Szent János napjához kötötték. Június hónapot Magyarországon Szent Iván havának is hívják, az Iván név pedig a régi magyar Jovános, Ivános alakból származik."
(Nem is tudtam, h a június M.o.-on Szt. Iván hava. Ahogy azt sem, h van Szt. Ivánunk...)
Na, mindegy.
Tyranno61 2026.06.24. 16:17:36
Azt is nemrég tudtam meg (én hibám), h Jézus születését is csak saccra betették a téli
Tyranno61 2026.06.24. 16:18:22
Tyranno61 2026.06.24. 16:25:06
(Én is gondolkodhatnék, mielőtt rákattintok a "Hozzászólok"-ra...
stolzingimalter 2026.06.24. 19:07:09
Ceratium.blog.hu 2026.06.24. 22:35:17
(Egyébként Iván-ügyben a wiki megoldása sem egyértelmű, a "Jovános" alakkal, ezt csak a XIX.sz.-tól gondolják így, bár ettől még ez szerepel a Fercsik-Raátzban is, vélhetőleg onnan vette át a wiki szerkesztője, de ez egyáltalán nem bizonyított. Időben sem stimmel igazán.)
laliqua 2026.06.25. 09:11:47
stolzingimalter 2026.06.25. 10:46:03