Kézi Chopin

Kézi Chopin

Milyen az ideális zongorista-kéz? Nyilván mindenki elgondolkodott már ezen, de azok biztosan, akik tévében vagy az első sorokból nézik a koncerteket. Van valami közös a nagy billentyűkirályokban? Nagy vagy kicsi a jobb? Van valami közös az olyan távoli zenei rokonokban, mint Szvjatoszlav Richter és…

Elódázott szél

Elódázott szél

Tudom, hogy lemaradtam az évfordulós merengésről, már november van, Shelley pedig október 25-én írta az Ódát a nyugati szélhez. Ráadásul 1819-ben, szóval volt mostanában kerek évforduló, de arról még jobban lemaradtam. Nem mintha az ember a versolvasást dátumokhoz tudná igazítani, a Himnuszt…

Találkozunk a Marson

Találkozunk a Marson

Azt mondják, hogy csak élő koncerten derül ki, egy zenei előadó mire képes, a stúdióban mindenki zseni. Ez, persze, nem igaz, de eszembe jutott most Bächer Iván egy története. Az apja, Bächer Mihály játszotta lemezre valamelyik Beethoven-szonátát, és egy rész sehogy sem sikerült. Nekiszaladt újból…

Örökifjú

Örökifjú

Na, hová rohanjunk? Ez volt a tegnapi kérdés, ma már zárva tartanak a múzeumok, tegnap volt az utolsó lehetőség átismételni valakit, Dürer vagy Scully? Vagy Besnyő Éva. Kassák Múzeum, Óbuda. Ez ő. Bár készített önarcképeket is, ezt nem maga kattintotta, talán azokon a régi Rolleiflexeken nem is…

Locska-fecske

Locska-fecske

Biztosan sokan vannak, akik úgy gondolják, hogy a regény az két vaskosabb papír közé beszorított rengeteg szó. És van olyan regény is, amire ez igaz. Pontosabban: ez minden regényre igaz, de ha csak ez igaz, akkor valami nincs egészen rendben.   Pedig sajnos ez az alapélmény Maros András dánjait…

A kőszívű ember Mahlerja

A kőszívű ember Mahlerja

Van egy fazon az interneten, David Hurwitznak hívják, és nagyon érdekes videókat tesz közzé. Hogy pontosabb legyek, a videók maguk egyáltalán nem érdekesek, egy szemüveges, szakállas, kopasz férfi magyaráz lemezekről – de amit mond, az fontos. Az egészben ugyan van valami világvége hangulat, mert…

süti beállítások módosítása