Nem érdemes rossz fejnek lenni

Nem érdemes rossz fejnek lenni

Vagy lehet, hogy érdemes diktátorkodni. Az emberek szeretik a nagy személyiségeket, és Herbert von Karajan nyilvánvalóan az volt. Nagy zenész is, nagy elképzelésekkel, és mindenképpen méltánytalan őt úgy elintézni, mint valami túlértékelt hólyagot. Ahhoz túl jó dolgok maradtak utána.  Másrészt meg…

Shelley a pecsétgyűrűn

Shelley a pecsétgyűrűn

Nem mondom, hogy a világ legjobb filmje a Mary Shelley, de valamit mégis elmesél, és valamit meg is ért belőle az ember. Már ha jól érti: ezek a költők voltak a 19. század első felében a kor rocksztárjai. Shelley is, Byron is, Petőfi Sándor is, éltek gyorsan és vadul, a világ előtt és élvezve a…

Legjobb az egyenes út

Legjobb az egyenes út

Nem szívesen mutatkozom teljesen értetlennek, de az új Lang Lang lemezhez kiadott klipet egyáltalán nem értem. A kínai zongorista eljátssza a pódiumon Bach C-dúr prelúdiumát, és ennek hatására gyermekké válnak a hallgatói. Előbb csak egy öltönyös manus, aki valaha kosárlabdázó szeretett volna lenni,…

Föltámadott a macska

Föltámadott a macska

Mivel a filmhez magához sok magyarázat nem szükséges, az ember az alkotókat próbálja megérteni: vajon miért gondolták, hogy érdemes újra leforgatni a Kedvencek temetőjét. Mert megvan a régi is, attól is lehet frászolni. Meg ettől is, hiába mosolyog fölényesen az ember a sötét moziban. Úgysem látja…

Egér az életrajzban

Egér az életrajzban

Újabban sok örömöm van a Sellak aranykora című lemezben, ami, persze, nem sellak, hanem CD, de a 120 éves Deutsche Grammophon archívumából válogat. Azt hinné az ember, az ilyesmi inkább érdekes, mint szép, de - hacsak nem szopránok sipákolnak - szép is. Ahogy Mascagni vezényli a Parasztbecsület…

süti beállítások módosítása